Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Elementarz Paragwaju

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Redakcja | 2018-02-16 09:08:06
  paragwaj, biznes, gospodarka, klimat

  Paragwaj zajmuje jedno z czołowych miejsc na świecie w produkcji oraz eksporcie soi, jest też trzecim producentem herba mate.

  Źródło: PAP/EPA

   

  Informacje podstawowe

  • hiszp. (la) República del Paraguay, guarani Paraguay Retan,
  • Stolica: Asunción,
  • Powierzchnia: 406,8 tys. km kw.,
  • Liczba ludności: 6,9 mln,
  • Gęstość zaludnienia: 16,2 osoby/km kw.,
  • Waluta: guarani (PYG) = 100 centym.

   

  Republika Paragwaju leży w środkowopołudniowej części Ameryki Południowej. Kraj zajmuje 406 tys. 752 km kw. Jego stolicą jest Asunción, w którym mieszka 513 tys. 399 ludzi.

   

  Paragwaj graniczy z Boliwią na północnym zachodzie, Brazylią na wschodzie i Argentyną na południowym zachodzie.

   

  Obowiązująca waluta to guarani (PYG), która dzieli się na 100 centym. W obiegu znajdują się monety: 50, 100, 500 i 1000 guarani, oraz banknoty: 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 i 100.000 guarani. Policja przestrzega przed fałszywymi banknotami 100.000 guarani z serii „C”, rozpoznawalnymi m.in. po niskiej jakości papieru, na którym zostały wydrukowane.

   

   

  Blisko 95 proc. ludności Paragwaju to Metysi (przeważnie potomkowie białych i Indian Guarani), ok. 2 proc. - Indianie, zamieszkujący zachodnią część kraju. Biali stanowią 2 proc., a pozostali to Azjaci – głównie Japończycy.

   

  37,7 proc. ludności to osoby w wieku do 15 lat. Przeciętna długość życia mężczyzn wynosi 73 lata, a kobiet – 78.

   

  97 proc. ludności zamieszkuje tereny położone na wschód od rzeki Paragwaj, a obszary północno-zachodnie są niemal bezludne. 58 proc. ludności żyje w miastach, a 42 proc. – na wsiach.

   

  Religia

  • Aż 90 proc. ludności to katolicy, protestanci stanowią prawie 7 proc.
  • Paragwajska konstytucja gwarantuje wolność wyznania.

   

  Język

  • Językami urzędowymi są hiszpański i guarani.
  • Hiszpańskim i guarani posługuje się blisko 50 proc. ludności, wyłącznie hiszpańskim - 6 proc., a guarani - 40 proc.

   

  Ustrój i władza

  Paragwaj to republika, której prezydent jest głową państwa i szefem rządu. Wybierany jest on w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję.

   

  Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy Kongres: 80-osobowa Izba Deputowanych i 45-osobowy Senat. Członkowie Kongresu wybierani są raz na pięć lat wyborach powszechnych.

   

  Władza wykonawcza należy do rządu, powoływanego przez prezydenta i przed nim odpowiedzialnego.

   

  Źródło: PAP/EPA

   

  Administracja

  Kraj podzielony jest na 17 departamentów oraz dystrykt stołeczny.

   

  Co warto wiedzieć

  W Paragwaju nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Buenos Aires w Argentynie. W Asunción działa Konsulat Honorowy RP.

   

  Polaków nie obowiązują wizy w ruchu turystycznym, jeżeli ich pobyt w tym kraju nie przekroczy 90 dni. Przy wjeździe trzeba okazać bilet powrotny oraz środki na pobyt.

   

  Cudzoziemców przybywających w celach turystycznych nie dotyczy obowiązek meldunkowy. Chociaż posiadanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest konieczne, to może jednak okazać się przydatne.

   

  Podczas podróży po terenach wiejskich lub biwakowania na całym terytorium Paragwaju należy uważać na jadowite gady.

   

  Do picia zaleca się spożywanie wody mineralnej, nie wodociągowej.

   

  Urzędy są czynne od godz. 7.00 do 13.00 (poniedziałek-piątek) i od 7.00 do 11.00 (soboty), sklepy - od 8.00 do 12.00 i od 15.00 do 19.00 (poniedziałek-piątek) i od 8.00 do 11.30 (soboty), zaś banki od godz. 8.45 do 12.15 od poniedziałku do piątku.

   

  Źródło: PAP/EPA

   

  Święta

  • 1 stycznia – Nowy Rok,
  • 1 marca – Święto Bohaterów,
  • 1 maja – Święto Pracy,
  • 14 – 15 maja – Święto Niepodległości,
  • 12 czerwca – Pokój z Chaco,
  • 15 sierpnia – założenie Asunción,
  • 29 września – Bitwa pod Boquerón,
  • 8 grudnia – Matki Boskiej z Caacupe,
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie.

   

  Święta ruchome

  • Wielki Czwartek i Wielki Piątek (Wielkanoc).

   

  Dni wolne od pracy

  • 1 stycznia,
  • 3 lutego - św. Błażeja (San Blas) - patrona Paragwaju,
  • 1 marca - Święto Bohaterów,
  • Wielki Piątek,
  • Wielkanoc,
  • 1 maja - Święto Pracy,
  • Święto Wniebowstąpienia,
  • 14-15 maja - Święto Niepodległości,
  • Boże Ciało,
  • 12 czerwca - Pokój z Chaco,
  • 15 sierpnia - Wniebowstąpienie NMP,
  • 25 sierpnia - Święto Konstytucji,
  • 29 września - Bitwa pod Boquerón,
  • 12 października - Dzień Rasy (Święto Odkrycia Ameryki),
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
  • 8 grudnia - Święto Niepokalanego Poczęcia NMP,
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie.

   

  Bezpieczeństwo

  W Paragwaju rośnie zagrożenie przestępczością pospolitą – chodzi głównie o kradzieże i włamania. Powinno się zatem zachować ostrożność i nie demonstrować zamożności w ubiorze lub zachowaniu. Lepiej nie zapuszczać się w ubogie dzielnice, szczególnie wieczorem lub nocą.

   

  Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty powinno się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić tylko niezbędne kwoty. Dokument tożsamości (np. paszport) trzeba mieć zawsze ze sobą, dlatego warto zaopatrzyć się w poświadczoną kopię paszportu, a oryginał przechowywać w bezpiecznym miejscu.

   

  Zdrowie i ubezpieczenie

  W regionie tym okresowo pojawia się zagrożenie chorobą Denga, ale szczepienia nie są obowiązkowe.

   

  Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Prywatna wizyta u lekarza kosztuje średnio od 30 do 40 dol., a za pobyt w szpitalu (za samo łóżko) trzeba zapłacić 100-150 dol. za dobę.

   

  Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Mimo to zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki).

   

  Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, pod warunkiem że obejmują terytorium Paragwaju, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielami innych firm zagranicznych operujących na terenie kraju.

   

  Transport

  W Paragwaju jest 31 tys. 729 km dróg, z czego drogi asfaltowane stanowią 14 proc. Powstało 12 lotnisk, z czego dwa to porty międzynarodowe - w Asunción i Ciudad del Este. Najważniejszymi portami na rzece Paragwaj są: Vileta, Asunción i San Antonio, a na rzece Parana port w Encarnación.

   

  Źródło: PAP/EPA

   

  Geografia, klimat

  Paragwaj nie ma dostępu do morza. To kraj nizinny; około 60 proc. powierzchni zajmuje rozległa równina Chaco Północne. 

   

  Od północnego zachodu równinę Chaco Północne ogranicza pogórze Andów (wysokość ok. 500 m n.p. m.), od wschodu - wzniesienia i krystaliczne grzbiety Wyżyny Brazylijskiej, m.in. Villarrica (wysokość 680 m n.p. m.). Chaco Północne (północna część krainy Gran Chaco) pokryte jest grubą warstwą czwartorzędowych żwirów, piasków, mułów i miejscami lessów. Przeciętna wysokość to 40–100 m, największa w pasmie Serranía San Jorge - 1000 m n.p.n. (León, najwyższy szczyt kraju).

   

  Przez Paragwaj płyną wielkie rzeki Ameryki Południowej: Parana (na granicy z Brazylią i Argentyną) oraz Paragwaj. Paragwaj płynie południkowo przez środkową część kraju, a jej dopływy (największy Pilcomayo) tworzą meandry i rozlewiska. Na Chaco Boreal, gdzie odpływ powierzchniowy wód jest bardzo ograniczony, jest dużo terenów bagiennych i błotnych (częściowo zasolonych).

   

  Największe jeziora to: Ypoá (powierzchnia 260 km kw.) i Ypacaraí.

   

  Naturalne zbiorowiska roślinne tworzą lasy i suche sawanny. Lasy zajmują 44,5 proc. powierzchni, a jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku rozciągały się na 50 proc. terytorium. Północny wschód porastają lasy podzwrotnikowe wiecznie zielone, przechodzące na obszarach środkowych w lasy zalewowe i widne (tracą liście w porze suchej) z cennymi gatunkami drzew (m.in. kebraczo).

   

  Chaco Boreal porośnięte jest suchą sawanną, zbiorowiskami trawiastymi (tzw. chaco), roślinnością bagienną i słonolubną oraz zaroślami kolczastymi z domieszką kaktusów (na północnym zachodzie).

   

  Największe obszary zajmują czerwonobrązowe i czerwone gleby laterytowe, a także gleby bagienne.

   

  Obszary chronione zajmują 14,1 proc. powierzchni Paragwaju. W kraju utworzono 15 parków narodowych.

   

   

  Paragwaj położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego. Na zachodzie jest on suchy, a na wschodzie – wilgotny. Średnia temperatura w lecie wynosi 25-35°C, a w zimie 10-12°C. Zimą często napływa chłodne powietrze z południa i na południu kraju i temperatura spada poniżej 0°C.

   

  Średnia roczna suma opadów atmosferycznych to 1500 mm, ale jest ona zróżnicowana regionalnie: na wschodzie wynosi 2000-3000 mm, w Chaco (na zachodzie) 800 mm, przy granicy z Boliwią zaś 400 mm. Opady występują głównie latem, od listopada do marca.

  Gospodarka

  Rozwój gospodarczy kraju utrudniają m.in. niestabilna sytuacja polityczna, korupcja oraz szara strefa.

   

  Tutejszy przemysł jest słabo rozwinięty, ale w produkcji oraz eksporcie soi kraj ten zajmuje jedno z czołowych miejsc na świecie. Inne rośliny uprawne to: kukurydza, pszenica, ryż, trzcina cukrowa, fasola, bób, groch oraz maniok i bataty.

   

  Paragwaj jest też trzecim światowym producentem herba mate. Główne bogactwa naturalne to: drewno, rudy żelaza, magnez, wapień, sól kamienna i gips.

   

   

  Usługi dostarczają 60 proc. wartości produktu krajowego brutto, rolnictwo 22,4 proc., przemysł 17,6 proc. W kraju rozwinął się reeksport (często nielegalny) dóbr konsumpcyjnych – elektroniki, wyrobów tytoniowych i alkoholowych.

   

  W rolnictwie i przemyśle jeszcze do niedawna widoczny był duży udział kapitału zagranicznego, głównie z Brazylii i Argentyny. W 2001 roku napływ kapitału ograniczono jednak po wstrzymaniu przez rząd prywatyzacji wielu przedsiębiorstw. Od 2003 roku nastąpił ponowny napływ pieniędzy z zagranicy.

   

  Wskaźniki ekonomiczne Paragwaju *

  2013

  2014

  2015

  Stopa wzrostu
  Gross domestic product, constant prices, percent change

  13%

  4,8%

  4,5%

  PKB w cenach bieżących w mld USD
  Gross domestic product, current prices, billions US dollars

  28,33

  29,55

  31,77

  PKB per capita w cenach bieżących w USD
  Gross domestic product per capita, current prices, US dollars

  4,169

  4,273

  4,515

  Import, zmiana procentowa
  Volume of imports of goods and services, percent change

  14,06%

  5,81%

  5.24%

  Eksport, zmiana procentowa
  Volume of exports of goods and services, percent change

  22,97%

  7.78%

  6,08%

  Inflacja według INDEC
  Inflation, average consumer prices, percent change

  2,68%

  4,72%

  5,0%

  Bezrobocie
  Unemployment rate, percent of total labor force

  5,4%

  5,5%

  5,5%

  Deficyt budżetowy/PKB General government structural balance, percent of potencial GDP

  -5,59%

  -5.06%

  -4.21%

  Dług publiczny/PKB
  General government gross debt, percent of GDP

  15.17%

  14,67%

  14,55%

  Saldo obrotów bieżących/PKB
  Current account balance, percent of GDP

  0,94%

  -0,89%

  -1,65%

  * podane dane są szacunkowe.

  Źródło: MFW 04/2014, www.imf.org.

   

  W czerwcu 2015 roku Komisja Europejska zapowiedziała posunięcie do przodu negocjacji nad umową handlową między Unią Europejską a organizacją gospodarczą MERCOSUR (Wspólny Rynek Południa), zrzeszającą Argentynę, Brazylię, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuelę.

   

  Baknoty z Polski do Paragwaju 

  Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych dostarczyła do Paragwaju 28 milionów sztuk banknotów ważących 35 ton i wartych - w przeliczeniu - 310 mln zł – poinformował w maju 2015 roku rzecznik prasowy spółki Paweł Prus .

   

  Firma wydrukowała i dostarczyła do tego kraju dwa rodzaje banknotów - 13 mln banknotów o nominale 10 tys. guarani i 15 mln banknotów o nominale 20 tys. guarani. Wydrukowane w Warszawie banknoty trafiły do skarbca Banku Centralnego Paragwaju w stolicy kraju, mieście Asuncion. Tam przedstawiciele banku sprawdzili ilość i jakość dostarczonych banknotów i - jak podaje PWPW - nie mieli żadnych zastrzeżeń.

   

  Gotówka została przetransportowana w ponad 80 dużych skrzyniach, jednak ze względów bezpieczeństwa szczegóły transportu objęto tajemnicą.

   

  Jak poinformował rzecznik PWPW, charakterystyczną cechą obu nominałów jest umieszczona w strukturze banknotu szeroka, okienkowa nitka zabezpieczająca. Banknot o nominale 10 tys. guarani ma nitkę zmienną optycznie - jej kolor zmienia się w zależności od kąta patrzenia. Banknot 20-tys. jest z kolei zabezpieczony nitką holograficzną, podobną do używanej w Stanach Zjednoczonych na nowych banknotach studolarowych.

   

  "Oprócz tego banknoty zawierają cały szereg innych zabezpieczeń zawartych w szacie graficznej i strukturze papieru. Aby zwiększyć ich trwałość w wilgotnym, subtropikalnym klimacie, ich powierzchnia została pokryta specjalnym lakierem" - powiedział Prus.

   

  Banknot o nominale 10 tys. guarani ma na przedniej stronie portret Jose Gaspara Rodrigueza de Francii, który od 1814 r. do śmierci w 1840 r. był dyktatorem Paragwaju i jest w tym kraju uznawany za bohatera narodowego. Na odwrocie jest natomiast wydrukowany rysunek przedstawiający wydarzenia z 1811 r., kiedy Paragwaj uzyskał niepodległość. Z kolei na awersie banknotu o nominale 20 tys. guarani został umieszczony portret paragwajskiej kobiety z końca XIX w. Na rewersie znalazła się ilustracja siedziby Banku Centralnego Paragwaju.

   

  Po raz pierwszy pieniądze do Paragwaju PWPW dostarczyła trzy lata temu.

   

  Było to 20 mln banknotów o nominale 10 tys. guarani.

   

  Główne sektory

  Przemysł jest słabo rozwinięty, a głównym ośrodkiem przemysłowym jest Asunción.

   

  Wydobycie soli kamiennej, wapieni i gipsu jest niewielkie, a złoża rud żelaza, uranu, miedzi i manganu nie są eksploatowane.

   

  Produkcja energii elektrycznej wynosi 51,3 mld kW·h, z czego ok. 90 proc. trafia na eksport. Prawie 100 proc. energii elektrycznej dostarczają elektrownie wodne, największa Itaipú na Paranie (wspólna z Brazylią).

   

  Z przemysłu przetwórczego rozwinięty jest głównie przemysł mięsny (duże rzeźnie-chłodnie należące do kapitału zagranicznego), a także olejarnie, cukrownie, gorzelnie oraz przetwórnie herba mate.

   

  Tradycyjną gałęzią gospodarki jest garbarstwo i przemysł drzewny, obejmujący także ekstrakcję taniny z drzew kebraczo. Większość tartaków znajduje się w portach nad rzeką Paragwaj. Rośnie też znaczenie przemysłu włókienniczego, przetwarzającego miejscową bawełnę i wełnę oraz przemysłu meblarskiego.

   

  Źródło: PAP/EPA

   

  Rolnictwo

  W sektorze tym pracuje 45 proc. zatrudnionych. W Paragwaju dominują wielkie gospodarstwa rolne, latyfundia o powierzchni do kilkuset tys. ha. Do 3 proc. właścicieli należy ponad 80 proc. powierzchni areału rolnego. Rozpowszechniony jest system dzierżawy ziemi.

   

  Użytki rolne zajmują 62 proc. powierzchni kraju, z czego prawie 55 proc. to naturalne łąki i pastwiska. Grunty orne i sady zajmują ok. 7 proc. - najwięcej jest ich we wschodniej części Paragwaju.

   

  Prowadzona jest ekstensywna hodowla bydła (9,6 mln sztuk) o profilu mięsnym. Mniejsze znaczenie odgrywa ma hodowla trzody chlewnej (w strefach podmiejskich), koni i owiec (na zachodzie).

   

  Główne rośliny uprawne to: kukurydza, bawełna i soja, której Paragwaj jest czołowym światowym producentem (3,5 mln ton w 2005 roku) i eksporterem. Paragwajczycy uprawiają też pszenicę, ryż, trzcinę cukrową, fasolę, bób, groch oraz maniok i bataty. Zajmują się również sadownictwem. Produkcja herba mate, sięgająca 92,6 tys. ton, daje Paragwajowi 3. miejsce na świecie. Uprawia się tu również banany, owoce cytrusowe, ananasy, a także warzywa – pomidory i cebulę.

   

  Rozwinęła się też eksploatacja lasów (zwłaszcza drewno kebraczo) oraz zbieractwo m.in. owoców dzikiej pomarańczy i wyrób olejków eterycznych.

   

  Transport i łączność

  Sieć komunikacyjna jest słabo rozwinięta. Przez Paragwaj przebiega odgałęzienie Drogi Panamerykańskiej łączące Asunción z Boliwią i Brazylią.

   

  Duże znaczenie ma transport juczny (zwłaszcza w zachodniej części) i żegluga na Paranie, Paragwaju i ich dopływach (łącznie 3,1 tys. km dróg wodnych).

   

  Słabo rozwinięta jest też łączność. W 2005 roku było 320 tys. abonentów telefonii stacjonarnej, a w użytkowaniu 1,9 mln telefonów komórkowych.

   

  Źródło: PAP/EPA

   

  Wymiana handlowa

  Paragwaj jest eksporterem m.in. soi i oleju sojowego, mięsa wołowego i skór oraz drewna. Z zagranicy sprowadza natomiast maszyny, środki transportu, produkty naftowe, odzież oraz żywność.

   

  Główni partnerzy handlowi to: Brazylia, Urugwaj, Argentyna oraz USA. W 2005 roku wartość eksportu Paragwaju wyniosła 1,5 mld dol., a importu 2,9 mld dol.

   

  Umowy międzynarodowe

  Data

  podpisania

  Data wejścia

  w życie

  UMOWY OBOWIĄZUJĄCE

  Umowa o ruchu bezwizowym między Rządem RP a Republiką Paragwaju dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i paszportów służbowych

  1991-08-07

  1993-10-04

  Umowa między Rządem RP a Rządem Rep. Paragwaju o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki.

  2006-04-03

  2007-12-12

   

  Dla biznesu

  Prawo paragwajskie zabrania używania narkotyków i handlu nimi. Grożą za to kary do pozbawienia wolności włącznie.

   

   

  Przepisy przewidują ograniczenia wwozu i wywozu z kraju broni, leków i gatunków chronionych flory i fauny. Można wwozić gotówkę, ale nie może przekraczać 9999 dol. lub jej równowartości w innych walutach.

   

  W przypadku większych kwot wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie lub zezwolenie. To samo dotyczy bankowych transakcji walutowych.

   

  Źródło: PAP/EPA

   

   

  Historia

  Terytorium obecnego Paragwaju, zamieszkane przez Indian (głównie Guarani), w pierwszej połowie XVI wieku było eksplorowane przez Hiszpanów. Zapoczątkowali oni osadnictwo europejskie, zakładając w 1537 roku Asunción. Chrystianizację Indian powierzono jezuitom, których misje stanowiły quasi-państwo, nazywane potocznie Republiką Guaranów. Władzę duchowną i świecką sprawowali w nim do czasu likwidacji zakonu (1767 r.) jezuici, po czym przeszło ono pod kontrolę Korony hiszpańskiej.

   

  Do 1776 roku Paragwaj administracyjnie podlegał wicekrólestwu Peru, a następnie wicekrólestwu La Platy. W latach 1717–35 był objęty antykrólewskim powstaniem comuneros. Po obaleniu w 1810 roku władzy hiszpańskiej w Buenos Aires, w maju 1811 roku w Asunción wybuchło powstanie antyhiszpańskie i Paragwaj ogłosił niepodległość. W październiku 1813 roku Kongres proklamował utworzenie Republiki Paragwaju, uniezależniając ją od władz w Buenos Aires.

   

  Pierwsze pół wieku niepodległości było dla Paragwaju okresem stabilizacji politycznej i rozwoju gospodarczego pod rządami J.G. Rodrigueza de Francíi (1814–40) oraz rodziny Lópezów: ojca, Carlosa Antonio (1844–62) i syna, Francisca Solano (1862–70). Paragwaj był państwem izolowanym (Brazylia dopiero w 1844 roku uznała jego niepodległość, a Argentyna w 1852), dlatego prowadzili oni politykę samowystarczalności ekonomicznej. Stworzyli model państwa o egalitarnym społeczeństwie, które kontrolowało w znacznym stopniu gospodarkę, dysponowało większością ziemi i posiadało monopol w handlu zagranicznym. W roku 1842 zniesiono niewolnictwo, w 1848 roku zlikwidowano misje kościelną (państwo prowadziło politykę antyklerykalną), dokonano też reorganizacji sądownictwa i systemu podatkowego.

   

  Paragwaj na początku lat 60. XIX wieku był jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo państw Ameryki Łacińskiej. Gwałtownym zwrotem w jego dziejach stała się wojna paragwajska (1864–70) z Argentyną, Brazylią i Urugwajem. Paragwaj poniósł klęskę, został doszczętnie spustoszony i utracił ok. 2/3 mieszkańców. Do 1876 roku był okupowany przez Argentynę i Brazylię, które nałożyły na kraj wysoką kontrybucję i zmusiły do zrzeczenia się znacznej części terytorium.

   

  Po wojnie kraj pogrążył się w chaosie politycznym. Trwały walki frakcyjne o władzę w utworzonej w 1887 roku konserwatywnej Partii Czerwonej, rządzącej do 1904 roku. Wyprzedano ziemie państwowe, doprowadzając do powstania wielkich prywatnych latyfundiów i złamano państwowy monopol w handlu zagranicznym. Wyprowadziło to Paragwaj z zastoju gospodarczego, ale uzależniło go od obcych kapitałów, które zaczęły napływać w latach 80. i 90. Do końca lat 20. XX wieku, czyli w pierwszym okresie trwających do 1940 roku rządów Partii Liberalnej, nadal utrzymywała się groźba wojny domowej, a w następnych latach nasilały się incydenty zbrojne z Boliwią. Doprowadziły one do tzw. wojny o Chaco (1932–35), z której Paragwaj wyszedł zwycięsko, zdobywając ok. 3/4 spornego terytorium.

   

  Wojna skonsolidowała społeczeństwo, ale wkrótce odżyły konflikty wewnętrzne. Po zamachu stanu w 1936 roku władzę przejęli uczestnicy ruchu febrerystów, dążącego do przebudowy państwa. Nowy rząd przetrwał zaledwie do 1937 roku. Liberałowie realizowali program febrerystów, ale w 1940 roku utracili władzę. Znaczny wpływ na rządy zdobyła (i utrzymała do 1993) armia. Podczas II wojny światowej Paragwaj opierał się naciskom aliantów, by ograniczyć wpływy niemieckie.

   

  Dopiero w lutym 1945 roku wypowiedział wojnę państwom Osi. Koniunktura wojenna (zwłaszcza zapotrzebowanie na produkty rolne - eksportowe towary Paragwaju) poprawiła sytuację gospodarczą państwa, na czym skorzystała armia, umacniając swoją pozycję. W 1954 roku, w wyniku wojskowego zamachu stanu, władzę przejął generał A. Stroessner.

   

  Stroessner podporządkował sobie i rozbudował Partię Czerwoną, która stała się, oprócz wojska, głównym filarem jego rządów; udzielił gwarancji obcym inwestycjom i utrzymywał ścisłe związki z USA, co zapewniło mu pomoc gospodarczą i kredyty międzynarodowych organizacji finansowych. W 1963 roku przeprowadził reformę rolną - podział ziemi państwowej, bez naruszania wielkich latyfundiów. Stroessner, rządzący nieprzerwanie do 1989 roku, utrzymywał pozory legalności i demokracji.

   

  Regularnie przeprowadzane wybory parlamentarne i prezydenckie, w których kandydował dzięki zmianom w konstytucji. Stabilność rządów zapewniał permanentny stan wyjątkowy. Wielu działaczy opozycyjnych na skutek prześladowań znalazło się na emigracji. Od drugiej połowy lat 50. reżim był zwalczany przez partyzantkę antyrządową, a od lat 60. przez Kościół katolicki. W 1989 roku został obalony w wyniku wojskowego zamachu stanu gen. A. Rodrigueza, który wkrótce zwyciężył w wyborach prezydenckich jako kandydat rządzącej Partii Czerwonej.

   

  W kolejnych wyborach (1993 r.) zwyciężył cywilny polityk konserwatywny, J.C. Wasmosy Monti. Okres jego rządów zdominowały afery korupcyjne, udział wysokiej rangi urzędników i wojskowych w przemycie narkotyków oraz praniu brudnych pieniędzy, a także konflikt z głównodowodzącym siłami zbrojnymi, generałem L.C. Oviedo, który w 1996 roku dokonał nieudanej próby zamachu stanu.

   

  W 1998 roku Oviedo został oficjalnym kandydatem colorados w wyborach prezydenckich, jednak tuż przed głosowaniem sąd wojskowy skazał go na 10 lat więzienia. W wyborach zwyciężył inny kandydat Partii Czerwonej, R. Cubas Grau, który wkrótce uwolnił Oviedo. W marcu 1999 roku zamordowano politycznego rywala Cubasa, wiceprezydenta L.M. Argana. Po zamieszkach w Asunción prezydent ustąpił i wyjechał z kraju. W kolejnych wyborach (IV 2003) zwyciężył N. Duarte z Partii Czerwonej.

   

  We wrześniu 2002 roku Transparency International uznała Paragwaj za najbardziej skorumpowane państwo w Ameryce Łacińskiej i trzecie pod tym względem na świecie.

   

  Więcej na: http://encyklopedia.pwn.pl.

   

  Źródła:

  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych,
  • Ministerstwo Gospodarki,
  • Wydawnictwo Naukowe PWN,
  • ONZ,
  • PAP,
  • Bank Światowy.