Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 12:02:51
argentyna, polska, inwestycje, firmy

W ostatnich latach przypływ inwestycji do Argentyny był niższy niż suma bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Panamie i Kostaryce, choć wielkość obu gospodarek nie sięga 20 proc. produktu krajowego brutto Argentyny.

 

 

Po rekordowych napływach inwestycji zagranicznych w drugiej połowie lat 90., w 2001 r. nastąpiło ich załamanie. Od 2004 r. sytuacja się poprawia, odnotowano wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych do 2008 r., kiedy ich napływ osiągnął 9,73 mld dol. (według danych Komisji Gospodarczej ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów ONZ - CEPAL).

 

źródło: Bank Światowy (marzec 2015 rok)
 

W 2009 r. napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) jednak spadł do 4,90 mld dol. (zmalał aż o 49,6 proc. w porównaniu z 2008 r.) i taką samą wartość otrzymano w roku 2012. Jednocześnie odpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych był bardzo niewielki, wyniósł około 0,68 mld dol. w 2012 r.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Ameryce Łacińskiej wzrosły o 54 proc. w ciągu pierwszego semestru 2011 roku w porównaniu z tym samym okresem 2010 r. Mimo to z 18 państw wskazanych przez Komisję Gospodarczą ONZ ds. Ameryki Łacińskiej (CEPAL), u pięciu z nich zarejestrowano spadek tego wskaźnika. Wśród nich były m.in: Argentyna (-30 proc.) oraz Paragwaj (-31 proc.), jako kraje z najwyraźniejszym regresem w tej dziedzinie.

Zgodnie z danymi rozpowszechnionymi przez CEPAL, do Argentyny wpłynęło w pierwszej połowie 2012 roku 1 miliard dolarów więcej, niż tych wpłaconych w charakterze bezpośrednich inwestycji zagranicznych między styczniem i czerwcem roku 2011. W ten sposób kraj ten znalazł się na szóstej pozycji w rankingu regionalnym, za Brazylią, Meksykiem, Kolumbią, Chile i Peru. 

Przypływ inwestycji, jakie przyjęła Argentyna jest niższy niż suma bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Panamie i Kostaryce, chociaż wielkość obu gospodarek tych krajów łącznie nie sięga 20 proc. produktu krajowego brutto Argentyny.

CEPAL utrzymuje, że wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych w regionie Ameryki Łacińskiej wynika przede wszystkim ze stabilności i dynamiki gospodarczej większości państw regionu oraz wysokimi cenami surowców mineralnych, które nieustannie tworzą inwestycje w górnictwo i przemysł naftowy, szczególnie w Ameryce Południowej.

Komisja ONZ ostrzegała jednak, że mimo dobrych perspektyw odnośnie bezpośrednich inwestycji zagranicznych, to ogromne zadłużenia w państwach europejskich, dylematy fiskalne w Stanach Zjednoczonych oraz stała zmienność na światowym rynku finansowym, stawiają pewną niejasność, co do sposobu finansowania przedsiębiorstw ponadnarodowych i ich przyszłych planów inwestycyjnych, jak również reakcji gospodarczej krajów regionu Ameryki Łacińskiej.

Raport CEPAL zawiera także dane o przepływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych przedsiębiorstw Ameryki Łacińskiej za granicą. W tym przypadku dynamika jest odwrotna: przepływ przedstawia silny spadek i wykazuje ujemny wynik w wysokości 5,53 miliarda dolarów, głównie za sprawą zachowania przedsiębiorstw brazylijskich (które przekazały za granicę 5,87 miliarda dolarów inwestycji w pierwszym kwartale 2010 roku, a przyjęły do kraju 10,8 miliarda dolarów 2011 roku).

Przedsiębiorstwa argentyńskie natomiast, zainwestowały za granicą 834 mln dol., zatem prawie dwukrotnie tyle, ile wyłożono na ten cel w pierwszej połowie roku 2011 r.

źródła: MSZ, MG

 

 

 

 

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: Użytkownik Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert