Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSektor rolniczy w Argentynie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Jan Włodarczyk | 2016-03-30 18:23:07
sektor rolniczy w argentynie

Rolnictwo jest jednym z podstawowych filarów gospodarki Argentyny; rozległy obszar i zróżnicowanie klimatyczne umożliwiają szeroką dystrybucję upraw.

Rolnictwo jest jednym z podstawowych filarów gospodarki Argentyny; rozległy obszar i zróżnicowanie klimatyczne umożliwiają szeroką dystrybucję upraw.

Najważniejszym regionem rolniczym jest Pampa wschodnia i południowa część Mesopotamii (Międzyrzecze Argentyńskie), gdzie korzystny klimat i żyzne gleby sprzyjają uprawom zbóż, roślin oleistych i pastewnych, owoców oraz warzyw.

W niektórych częściach kraju występują korzystne warunki dla upraw roślin tropikalnych. Istnieją także duże obszary, gdzie rolnictwo jest możliwe jedynie dzięki sztucznemu nawadnianiu. Te gleby, występujące w regionach Cuyo, Noroeste (Argentyna Północno-Zachodnia) oraz w Patagonii, wykorzystuje się pod uprawy owoców i warzyw.

W produkcji rolniczej dominuje uprawa zbóż, spośród których wyróżnia się pszenica. Regiony, w których występuje największa produkcja to: Buenos Aires, Santa Fe, Cordoba, La Pampa, Entre Rios i San Luis.

Uprawa ryżu skupia się w prowincjach: Corrientes, Entre Rios, Chaco, Formosa i Santa Fe (Noreste) oraz w prowincjach: Salta, Jujuy i Tucuman (Noroeste). Inne, poza wymienionymi zboża, które uprawie się w Argentynie to: sorgo, owies, jęczmień browarny, żyto, proso i mozga kanaryjska.

Uprawy przemysłowe są zróżnicowane, wyróżnia się wśród nich między innymi rośliny oleiste jadalne i przemysłowe, rośliny włókniste oraz rośliny o właściwościwościach pobudzających.

Na obszarze pampy uprawia się słonecznik, orzeszki ziemne i len; w regionie Noreste (Argentyna Północno-Wschodnia) bawełnę, yerba mate, herbatę, tytoń oraz tung; w regionie Noroeste (Argentyna Północno-Zachodnia) głównie trzcinę cukrową, tytoń i winorośl; w centralnej i w zachodniej części Argentyny, gdzie dominują uprawy nawadniane, oliwki i winorośl.

Warto zauważyć proces rozprzestrzeniania się upraw nietradycyjnych roślin przemysłowych, takich jak soja czy kawa. Soja wyparła ze swojego obszaru występowania takie rośliny jak kukurydza czy pszenica, dając plony o wysokiej wydajności i produkując znaczące nadwyżki eksportowe. Jej produkcja koncentruje się w prowincjach: Santa Fe, Córdoba i Buenos Aires.

Kawę uprawia się na północy prowincji Salta oraz na wzniesieniach centralnej części prowincji Misiones. Prowadzi się również uprawy eksperymentalne w prowincji Tucuman.

Uprawy roślin pastewnych, ściśle związanych z hodowlą bydła, dominują na obszarze Pampy. Wyróżniają się tutaj uprawy lucerny, sorgo oraz jęczmienia.

Uprawy warzyw występują w wielu miejscach w kraju, zwłaszcza w prowincji Buenos Aires i Santa Fe, jak również w prowincji Mendoza, Rio Negro, Salta, Santiago del Estero i Formosa. Główne uprawy to ziemniaki, pomidory, dynia, papryka, cebula, czosnek i słodkie ziemniaki. Wyróżnia się również produkcję m.in. szparagów, karczochów, grochu, melonów i arbuzów.

Duże znaczenie ma w Argentynie również produkcja owoców. Różnorodność klimatyczna pozwala na uprawę owoców tropikalnych, subtropikalnych oraz owoców z klimatu umiarkowanego. Główne plantacje to cytrusy, owoce ziarnkowe takie jak jabłko, gruszka czy pigwa oraz owoce pestkowe takie jak brzoskwinia, śliwka, morela, czereśnia i wiśnia.

Duże znaczenie w ostatnich latach zyskała produkcja bananów, która skupia się w prowincji Formosa i Salta. Spośród owoców suszonych wyróżnia się orzech włoski, którego najważniejsze plantacje znajdują się w prowincjach: Catamarca, Mendoza i La Rioja. W tej ostatniej występują również plantacje daktyli.

Godna uwagi jest również uprawa kwiatów w Argentynie, której 90% znajduje się w wilgotnym klimacie La Pampy. Wyróżniają się tam, między innymi, uprawy goździków, mieczyków i róż.

 

Produkcja według produktu

 

Zboże

Nadwyżki z produkcji są eksportowane (np. pszenica, sorgo, kukurydza, soja). Produkcja ryżu i jęczmienia przeznaczona jest głównie do konsumpcji krajowej. Roczna produkcja zboża wynosi około 108 mln ton. Powierzchnia tych upraw to około 210 tys.km².

Rośliny oleiste

Uprawa roślin oleistych odgrywa istotną rolę w gospodarce Argentyny od kiedy nastąpił wzrost ich cen na rynku międzynarodowym w XX wieku. Spośród około 52 mln ton produkowanych rocznie, około 92% to soja i 7% to nasiona słonecznika. Całkowita powierzchnia upraw roślin oleistych wynosi około 41 tys. km².

Sadownictwo

Winogrona (głównie przeznaczone na produkcję wina), cytryny, jabłka i gruszki to najważniejsze uprawy owoców w Argentynie, produkowane głównie w dolinach rzecznych Río Negro i Neuquén, a także w oazach prowincji Mendoza i San Juan. Inne ważne uprawy to brzoskwinie i cytrusy. Powierzchnia upraw owocowych to 6 tys. km², a roczna produkcja wynosi około 18 mln ton rocznie.

Trzcina cukrowa

Uprawa trzciny cukrowej i jej pochodnych zajmuje obszar 3 tys. km², głównie w prowincji Tucuman. Produkcja wynosi około 19 milionów ton rocznie.

Bawełna

W roku 2007 produkcja bawełny, prowadzona na powierzchni 393 tys. ha, wyniosła 174 tys. ton netto, z czego 7 tys. wyeksportowano. Głównym obszarem produkcji bawełny jest prowincja Chaco. Chociaż jej uprawy zastępowane są często soją ze względu na niższe koszty produkcji, wyrób bawełny wzrósł ponad dwukrotnie od zanotowanego minimum w roku 2002.

Produkty mleczne

Produkcja mleka wynosi około 10 mld litrów rocznie. Produkcja jaj to około 650 mln tuzinów, a sera – pół miliona ton.

Warzywnictwo

Warzywa, zwłaszcza ziemniaki, cebula i pomidory uprawiane są w całym kraju, niemal wyłącznie na rynek krajowy. Inne ważne uprawy to słodkie ziemniaki, dynia, marchew, fasola, papryka i czosnek. Na powierzchni około 3 tys. km² produkuje się rocznie ponad 5 mln ton warzyw.

Leśnictwo i przemysł drzewny

Produkcja drewna, głównie sosny i eukaliptusa rozwinęła się w prowincjach Mesopotamii (Międzyrzecze Argentyńskie). W kraju znajduje się 20 mln hektarów ziem nadających się do produkcji leśnej, warunki klimatyczne i gleby pozwalają na osiągnięcie dużego wzrostu posadzonych lasów i zmniejszenie cyklów cięć.

 

Wymiana rolna z Argentyną do tej pory:

 

Produkty: soja, kukurydza, mąka, bawełna, słonecznik, len, pszenica, jęczmień, żyto, włókna bawełniane, oleje roślinne i produkty pochodne, owoce, soki, mrożone ryby

 

Innowacyjna Argentyna – krajowy plan dotyczący nauki, technologii i innowacji w produkcji

Agrobiznes

Sektor agrobiznesu tworzy 25% przemysłu wytwórczego i stanowi 40% eksportu. Jego wartość produkcji wynosi blisko 177 mld peso argentyńskich. W sektorze znajduje zatrudnienie 600 tys. osób w całym kraju.

Postępy w nauce i technologii, zwłaszcza w dziedzinie biotechnologii, technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz nanotechnologii otwierają nowe możliwości transformacji gospodarki rolno-hodowlanej Argentyny.

Zespoły ds. wdrażania projektu (mesas de implementación)
W celu zapewnienia realizacji planu Innowacyjna Argentyna 2020, od 2012 roku wprowadzono tak zwane mesas de implementación (zespoły ds. wdrażania projektu) w celu określenia kierunków działania.

 

Partnerstwa strategiczne w sektorze rolno – przemysłowym Argentyny:

1. Doskonalenie sposobów upraw i metod produkcji nasion

2. Przetwórstwo spożywcze

2a.Technologia Żywności
3. Biorafinerie : bioenergia, polimery i chemia
4. Maszyny rolnicze i przetwórstwa spożywczego
5a. Tradycyjna produkcja zwierzęca
5b. Nietradycyjna produkcja zwierzęca

6. Wytwarzanie i przetwarzanie produktów owocowo - warzywnych
7. Wytwarzanie i przetwarzanie produktów leśnych
8. Wytwarzanie i przetwarzanie zasobów oceanicznych
 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Strony www

Tworzenie stron internetowych – Jaki CMS wybrać? Strony internetowe Posiadanie własnej st...
Polska - TORUŃ 2021-10-12 Dodał: Michał Dąbek Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Księgowość - zakładanie spółek i działalności gospodarczej

Zakładanie firmy łączy się z podejmowaniem wielu istotnych decyzji. Jedną z najważniejszych...
Polska - Toruń 2021-10-10 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Księgowość USA GB

Księgowość online dla firm Zatrudnienie księgowej ma swoje zalety nie tylko dla rzetelnego wsp...
Polska - Toruń 2021-10-10 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert