Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWydobycie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych w Argentynie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2014-10-14 03:55:50
analizy rynkowe

Według amerykańskiej Agencji ds. Informacji Energetycznej (Energy Information Administration- EIA), Argentyna może posiadać drugie, za Chinami pod względem wielkości zasoby gazu łupkowego na świecie. Według najnowszego raportu z czerwca 2013 r. agencja szacuje je na 802 bln stóp sześciennych.

 

 1.            Potencjalne zasoby

 

Według amerykańskiej Agencji ds. Informacji Energetycznej (Energy Information Administration-  EIA), Argentyna może posiadać drugie, za Chinami pod względem wielkości zasoby gazu łupkowego na świecie. Według najnowszego raportu z czerwca 2013 r. agencja szacuje je na 802 bln stóp sześciennych.

Miejsca występowania zasobów:

 

  • około 40 % zasobów: formacja Vaca Muerta w prowincji Neuquén na zachodzie Argentyny
  • około 30 %: południowe prowincje Santa Cruz i Ziemia Ognista
  • pozostałe: prowincja Chaco na północy kraju, Zatoka San Jorge we wschodniej Patagonii

 

 

  1. 2.            Koncesje i spółki aktywne w tym sektorze

 

YPF (Yacimientos Petroliferos Fiscales), największy koncern naftowy w Argentynie zajmujący się wydobyciem, przetwórstwem i dystrybucją ropy naftowej oraz gazu ziemnego został założony w latach 20-tych ubiegłego wieku przez prezydenta Hipolito Yrigoyena. Podobnie jak w większość przedsiębiorstw państwowych za rządów prezydenta Carlosa Menema koncern został sprywatyzowany i w 1993 r. większościowy pakiet jego akcji trafił w ręce hiszpańskiego Repsola za równowartość 13 mld euro. W 2012 roku Prezydent Argentyny, Cristina Fernández de Kirchner, ogłosiła wywłaszczenie YPF i przejęcie przez Argentynę 51% udziałów kosztem hiszpańskiego koncernu Repsol uzasadniając swą decyzję troską o zapewnienie Argentynie niezależności w branży naftowej.

Aktualnie 26,00 % akcji YPF należy do państwa argentyńskiego, 25,00% do prowincji argentyńskich na terenie których znajdują się złoża ropy i gazu, 25,46% do argentyńskiej Grupy Petersen, 17,09% do akcjonariuszy mniejszościowych a 6,45% udziałów zachował Repsol.

Prezes YPF, Miguel Galuccio zapowiedział, że do 2017 r. koncern planuje zainwestować 37 mld dol., głównie w eksploatację złóż w łupkach, a dzięki temu zwiększyć o jedną trzecią wydobycie gazu i ropy w Argentynie.

YPF poszukuje aktualnie inwestorów i partnerów. W maju 2013 r. podpisał z Chevron  umowę o wspólnym badaniu, rozpoznawaniu i wydobyciu złóż łupkowych z formacji Vaca Muerta. Amerykanie mają zainwestować łącznie 1,5 mld dolarów, dzięki czemu otrzymają 50 proc. udziałów w argentyńskich złożach łupkowych.  Do lipca firmy muszą jeszcze uzgodnić kwestie podatkowe. Wtedy też zostanie zawarta ostateczna umowa między koncernami.

Również niemiecki Wintershall i francuski Total nawiązały na początku 2013 r. współpracę w celu poszukiwań gazu z łupków Argentynie. Przedsięwzięcie jest rozpisane na 5 lat. W tym czasie Wintershall i Total wydadzą na inwestycje 1,6 mld euro w prowincji Santa Cruz, Tierra del Fuego, Chubut, Neuquen i Salta.

W maju 2013 r. największy na świecie prywatny koncern naftowy, ExxonMobil poinformował, że przeznaczy 250 milionów dolarów na inwestycje w Vaca Muerta w prowincji Neuquén. Firma wykonała już pięć odwiertów poszukiwawczych w 2012 roku, na 2013 rok planuje kolejnych pięć.

Inwestycjami w argentyńskie łupki zainteresowane są również mniejsze firmy jak amerykańska Apache czy chiński CNOCC.

 

  1. 3.            Stan zaawansowania prac

 

Wysiłki państwowego koncernu YPF zmierzają do przekształcenia Argentyny z importera w eksportera surowców. Od początku 2013 roku wyprodukowano 7000 baryłek złóż niekonwencjonalnych na dzień. Aktualnie istnieje 51 odwiertów i 14 aktywnych perforacji.

 

 

  1. 4.            Stanowisko rządu, władz regionalnych i społeczeństwa

 

Argentyński rząd stworzył specjalny fundusz w wysokości 2 mld dolarów na rozwój formacji łupkowej. Według rządowych planów Argentyna już za 5 lat ma zaspokajać rosnącą krajową konsumpcję na surowce energetyczne. 

 

Rdzenne społeczności Argentyny zamieszkujące obszary bogate w złoża gazu łupkowego oskarżają rząd Argentyny o agresywne działania powodujące nieodwracalne szkody środowiskowe i społeczne oraz wskazują na brak programów nakierowanych na badania rzeczywistego wpływu technologii szczelinowania hydraulicznego na środowisko.

W 2011 roku członkowie społeczności Gelay Ko z Neuquen, zablokowali prace amerykańskiego koncernu Apache, a społeczność Kaxipayiñ prace Repsolu.

James Anaya, specjalny sprawozdawca ONZ ds. ludów tubylczych wezwał argentyńskie instytucje do obrony praw ludności autochtonicznej.

 

Według danych z Obserwatorium rdzennej ludności w Neuquen, w prowincji istnieje 59 społeczności Mapucze, z czego 19 żyje w sąsiedztwie branży naftowo-gazowej lub jest zagrożone bieżącymi planami rozszerzenia poszukiwań. Zagrożone eksploatacją kopalin są również społeczności Wichi w prowincji Salta oraz Mapucze i Tehuelcze w Patagonii.

 

Pod koniec 2012 r. w mieście  Cinco Saltos w prowincji Rio Negro sąsiadującej z Neuquén wprowadzono pierwszy w Ameryce Łacińskiej zakaz eksploatacji złóż gazu niekonwencjonalnego ze względu na zagrożenie dla wód powierzchniowych i podziemnych. Gubernator Rio Negro, Alberto Weretilneck pod naciskiem rządu zawetował zarządzenie argumentując, że zakaz jest sprzeczny z polityką energetyczną dotyczącą węglowodorów.

 

 

 

  1. Informacje dodatkowe

 

Argentyna produkuje więcej gazu niż jakikolwiek inny kraj na kontynencie Ameryki Południowej, ale jego produkcja spadła ponad 10 procent od rekordowego poziomu z roku 2006. Po dziesięciu latach źle ocenianej polityki energetycznej, kraj ma mniej ropy i gazu, spadła produkcja a wzrósł import. Aby zaspokoić zapotrzebowanie rynku, potrzeba dużych, długoterminowych inwestycji, które m.in. zajmą się eksploracją gazu łupkowego.

Gaz niekonwencjonalny może odegrać zasadniczą rolę w kwestii niezależności energetycznej, wizja możliwości wykorzystania własnych, sporych zasobów gazu niekonwencjonalnego w Argentynie jest bardzo obiecująca.

 

 

 

 

 

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zestaw do spawania - Paton

Paton to dobrze znana marka na rynku spawalniczym. Firma prowadzi własny sklep internetowy, gdzie...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Spawarki inwertorowe - Paton

PATON to marka, która od lat istnieje na polskim rynku i oferuje szeroki asortyment produktów spa...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert