Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRecycling: W Buenos Aires odzyskuje się jedynie 6% odpadów wytwarzanych przez miasto

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Jan Włodarczyk | 2017-06-26 15:01:02
recycling, buenos aires

Według oficjalnych danych, na 6,5 tyś. ton odpadów generowanych w ciągu dnia w mieście Buenos Aires, ponownemu przetworzeniu ulega jedynie 400 ton.

Mimo tego, że na terenie miasta znajdują się zielone kontenery na śmieci, punkty selektywnego zbierania odpadów, działa 12 spółdzielni tzw. zbieraczy makulatury “cartoneros”, a miasto dysponuje budżetem w wysokości 225 mln pesos argentyńskich na rzecz podnoszenia świadomości społecznej w zakresie korzyści płynących z recyclingu, po dwunastu latach od ustalenia ustawy “zero odpadów” wynik jest bardzo słaby.

Awarie i zbyt mała liczba maszyn i urządzeń do recyclingu, brak ciągłości kampanii społecznych, rzadko odbywające się kontrole, a także brak systematyzacji danych to powody, zdaniem specjalistów z branży, które tłumaczą niepowodzenie polityki dotyczącej sortowania odpadów.

 

Francisco Suárez, naukowiec z Uniwersytetu General Sarmiento i autor książki „Królowa la Platy, Buenos Aires: społeczeństwo i gospodarka odpadami komunalnymi” zauważa, że nie wszystkie zasady dotyczące recyclingu zostały dokładnie określone. Jedna z nich dotyczy systemu odbioru wyselekcjonowanych odpadów, zarówno usługi „od drzwi do drzwi”, jak też porozumień między wspólnotami mieszkaniowymi a spółdzielniami wywozu segregowanych śmieci, a także zasad funkcjonowania zielonych kontenerów. Program ten nie został odpowiednio dopracowany, mieszkańcy nie rozumieją na jakich zasadach funkcjonuje i w konsekwencji nie jest realizowany.

Według badań przeprowadzonych przez Wydział Inżynierii Uniwersytetu Buenos Aires, co najmniej 11,5% nieczystości w Buenos Aires można by było poddać recyklingowi. Odpady organiczne stanowią 44% objętości wszystkich odpadów; papier w granicach od 15% do 20%, a plastik 19,1% r. Opakowania z tworzyw sztucznych to głownie butelki PET, materiał z którego wykonana jest większość pojemników na napoje, które konsumuje się w gospodarstwach domowych. Szacuje się, że w mieście Buenos Aires zużywa się 2,5 tyś. ton butelek PET miesięcznie.

Mario Tonelli, dyrektor wykonawczy firmy ECOPLAS (instytucja zajmująca się promowaniem zrównoważonego rozwoju przemysłu tworzyw sztucznych) i zarazem członek zespołu zajmującego się programem “zero odpadów” powiedział: „Zastanawiamy się, jak wiele z tych wspomnianych 400 ton odpadów, które ulegają przetworzeniu to tworzywa sztuczne. Przemysł potrzebuje surowców i recykling jest jedną z możliwości ich pozyskania. Jesteśmy zaniepokojeni brakiem oficjalnego rejestru. Potrzebujemy danych, aby móc oszacować możliwe inwestycje jednak widzimy, że temat ten utknął w martwym punkcie”.

Miasto przeznacza 8,5 mld pesos argentyńskich dla firm świadczących usługi wywozu mokrych odpadów; 3% tej kwoty powinno być przeznaczone na kampanie informacyjne.