Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInwestycyjna odwilż w Argentynie – najatrakcyjniejsze sektory gospodarki, najpopularniejsze prowincje.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Jan Włodarczyk | 2017-05-08 14:22:46
inwestycje w argentynie

Na przestrzeni 15 miesięcy, od grudnia 2015 do marca bieżącego roku zapowiedziano realizację inwestycji, których całkowita wartość szacowana jest na 58.600 mld USD.

Za wspomnianą liczbą kryją się 423 projekty inwestycyjne, z których 60% należy do krajowych przedsiębiorstw, co, według danych Argentyńskiej Agencji Inwestycji i Handlu Zagranicznego (Agencia Argentina de Inversiones y Comercio Internacional), daje 40 procentowy wkład kapitału.

Na nowej mapie inwestycji, firmy ze Stanów Zjednoczonych są bezdyskusyjnym liderem zagranicznych projektów.

Z kolei biorąc pod uwagę panoramę lokalną, najwięcej funduszy otrzymają prowincje Buenos Aires oraz Neuquén.

Oczekiwanym efektem jest oczywiście przyciągnięcie zapowiadanego od pewnego czasu ``deszczu inwestycji``. Według informacji podanych przez agencję, o ile propozycja dotyczy przedsiębiorców zarówno krajowych, jak i zagranicznych, najwięcej projektów przedstawiły do tej pory argentyńskie firmy, których inwestycje miałyby reprezentować 34% kapitału, czyli 23.000 mld USD, co przekłada się na pokaźną liczbę 243 projektów.

Juan Procaccini, dyrektor Agencji Inwestycji i Handlu Zagranicznego podaje jako przykład, planowane inwestycje lokalnych firm, takich, jak Techint, PAE (Pan American Energy), Pampa Energia czy IRSA. Zgodnie z informacjami Agencji, większość z nich jest zainteresowana ofertą sektora energetycznego.

Tuż za Argentyną należy wspomnieć Stany Zjednoczone (12%), Kanadę (7%), Hiszpanię (6%) oraz Japonię (5%). Co dziwne, Brazylia zajmuje zaledwie piąte miejsce z propozycjami przedsięwzięć szacowanymi na 4%.

Ogólna stagnacja gospodarki kraju przyczyniła się do spadku Argentyny z trzeciego na szóste miejsce w rankingu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. ``Roczne tempo wzrostu PKB w Argentynie to dziś mniej, niż 2%, podczas gdy większość krajów regionu osiąga średnio 4,5%. Oznacza to, że powinniśmy zanotować wzrost z 6000 mld USD do 25000 mld USD rocznie`` - wnioskuje Agencja Inwestycji.

W prowincji Buenos Aires koncentruje się największa liczba podejmowanych inwestycji (15.900 mld USD), na drugim miejscu znajduje się Neuquén (8500 mln USD) w związku z ogromnym zainteresowaniem, jakim cieszy się pole naftowe Vaca Muerta. Należy również wspomnieć prowincję Salta z projektami wycenionymi na 4300 mld USD.

Prowincje cieszące się najmniejszą popularnością wśród inwestorów to: Formosa (która z zaplanowanych 58,600 mld USD, nie otrzymała nic) oraz Misiones, Entre Rios, Santiago del Estero i La Pampa.

 

5 sektorów argentyńskiej gospodarki atrakcyjnych dla inwestorów:

- Ropa i gaz (9500 mld USD)

- Górnictwo (7400 mld USD)

- Towary przemysłowe (7200 mld USD)

- Usługi finansowe oraz nieruchomości (6600 mld USD)

- Nowe technologia (6300 mld USD)

W tym kontekście, należałoby również wspomnieć wytwarzanie energii oraz odnawialne źródła energii, przemysł rolny i handel detaliczny.

 

Źródło: Mining Press