Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPostępy w negocjacjach handlowych pomiędzy MERCOSUR i Unią Europejską

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Jan Włodarczyk | 2017-04-27 19:00:58
postępy w negocjacjach handlowych pomiędzy mercosur i unią europejską

Postępy w negocjacjach handlowych pomiędzy MERCOSUR i Unią Europejską

W marcu 2017r. odbyło się w Buenos Aires Posiedzenie Komitetu ds. Negocjacji Bi-regionalnych. Wcześniej jednak miał miejsce cykl spotkań przygotowawczych, najpierw w Brukseli w lutym br., a następnie w Buenos Aires. Do argentyńskiej stolicy przybyli wtedy ministrowie spraw zagranicznych krajów Mercosur w celu omówienia zagadnień związanych ze wzmocnieniem wewnętrznej integracji organizacji oraz koordynacji strategii integracji zewnętrznej. Podczas spotkania m.in zdefiniowane zostały główne punkty w zakresie negocjacji z Unią Europejską dotyczące. Stowarzyszenia EFTA, Korei, Japonii i Chin.

XXVII Posiedzenie Komitetu ds. Negocjacji Bi-regionalnych odbyło się w Buenos Aires w dniach od 20 do 24 marca 2017r. Z doniesień komunikatów prasowych wynika, że poczyniono znaczne postępy w negocjacjach dotyczących układu o stowarzyszeniu, obejmującego dialog polityczny, układ handlowy i programy współpracy.

W przeciwieństwie do innych rund negocjacyjnych, tym razem obydwa bloki jednoznacznie wyraziły zainteresowanie postępami w negocjacjach i jak najszybszym uzgodnieniem porozumienia. Strony potwierdziły zamiar wypracowania kompleksowej, zrównoważonej i korzystnej dla obydwu bloków umowy, która przede wszystkim zapewni możliwość wzrostu gospodarczego i zatrudnienia po obu stronach Atlantyku, a także wzmocnienie historycznych więzi politycznych i współpracy między MERCOSUR i Unią Europejską.

Wspólne oświadczenie mówi, że został osiągnięty jeden z głównych celów wyznaczonych przez głównych negocjatorów na tym spotkaniu: stworzenie skonsolidowanych tekstów dotyczących poszczególnych zagadnień współpracy pomiędzy blokami.

Główni negocjatorzy spotkali się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego „aby porozmawiać z nimi o ich oczekiwaniach i możliwościach jakie z pewnością otworzy zawarcie porozumienia stowarzyszeniowego pomiędzy Unią Europejską i Mercosur w zakresie rozwoju społecznego, zatrudnienia, oraz handlu i inwestycji”. Najważniejsze wydarzenie o tym profilu, jakie miało miejsce, to spotkanie zorganizowane w dniu 21 marca br. Przez: Fundację INAI (Instytut ds. Międzynarodowych Negocjacji Rolniczych), Giełdę Zbożową, Konfederację ds. Rolnictwa i Hodowli Brazylii (CNA) oraz Argentyńskie Stowarzyszenie Społeczności Wiejskiej (SRA). W seminarium pod nazwą „Zrównoważony rozwój i produkcja rolna” wzięli udział główni negocjatorzy z Argentyny, Brazylii oraz Unii Europejskiej, a także dyplomaci urzędujący w Argentynie i w innych krajach Mercosur. W spotkaniu uczestniczyli również liczni przedstawiciele sektora prywatnego Argentyny, Brazylii i Urugwaju.

Kolejna runda negocjacji pomiędzy MERCOSUR i Unią Europejską odbędzie się w lipcu br. w Brukseli, ale wcześniej zorganizowane zostanie spotkanie między posiedzeniami komitetu w Buenos Aires w maju 2017r., dotyczące wymiany handlowej między blokami.

Według informacji podanych przez źródła oficjalne i nieoficjalne, intencją argentyńskiego prezydenta jest ogłoszenie zawarcia Układu o Stowarzyszeniu UE-Mercosur podczas XI Konferencji Ministerialnej WTO, która odbędzie się w Buenos Aires w grudniu 2017r. Nawet jeśli potem należałoby wykonać procedury ratyfikacyjne i wdrożeniowe, które wymagają czasu, ważne jest, aby dojść do porozumienia na szczeblu politycznym.

Podsumowując, można zaobserwować zainteresowanie jak najszybszym zawarciem umowy między Mercosur a Unią Europejską, co sugeruje stworzony harmonogram spotkań w tym zakresie. Niemniej jednak, należy poczekać i zaobserwować jaki wpływ na decyzje polityczne i negocjacje prowadzone przez obydwie strony będą miały inne czynniki globalne, w szczególności Brexit i polityka Trumpa dotycząca handlu.