Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuArgentyna ubiega się o członkostwo w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Jan Włodarczyk | 2016-10-28 15:37:45
argentyna ubiega się o członkostwo w oecd

Podczas posiedzenia Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która miała miejsce w Paryżu w lipcu 2016r., argentyński minister finansów, Alfonso Prat-Gay wyraził zainteresowanie członkostwem Argentyny w Organizacji.

Kraj chce dołączyć do OECD gdy tylko zostaną spełnione warunki uczestnictwa. Inicjatywa ta uzyskała poparcie ze strony, między innymi, Francji, Włoch, Hiszpanii, Meksyku i Chile.

Ze swej strony, sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Meksykanin Angel Gurria sprecyzował, że pismo podpisane przez ministra finansów Argentyny Alfonso Prat-Gaya i ministra spraw zagranicznych Susanę Malcorra "zostało bardzo dobrze przyjęte" przez kraje członkowskie. Petycja nie jest jeszcze oficjalnym wnioskiem o członkostwo i jak podaje OECD "będzie wzięta pod uwagę" i przeanalizowana w debatach, które są przewidziane w sprawie przyszłych rozszerzeń Organizacji.

Zastępca dyrektora ds. Finansowych i Przedsiębiorczości Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Pierre Poret powiedział, że Argentyna "zobowiązała się” do spełnienia standardów Organizacji, ale jednocześnie podkreślił, że jest jeszcze za wcześnie, aby określić dokładną datę wejścia tego kraju do wspólnoty. Oszacował, że proces ten potrwa co najmniej trzy lata.

Tymczasem, reprezentant Argentyny w OECD Marcelo Scaglione przyznaje, że „proces akcesyjny nie będzie trwać krócej niż trzy lata. Musi też zostać zaakceptowany przez 35 krajów członkowskich wspólnoty i przez Unię Europejską, dlatego nie wystarczy jedynie chęć ze strony Argentyny, ale potrzebne jest również wsparcie krajów członkowskich."

Marcelo Scaglione podkreślił też, że rząd argentyński „postanowił wdrożyć politykę, która pozwoli Argentynie zbliżyć się do standardów OECD. Zastanawiamy się w jaki sposób możemy pomóc w przywróceniu zaufania inwestorów i partnerów handlowych Argentyny”.

Scaglione dodał również, że rząd „nie podjął jeszcze decyzji dotyczącej strategii wejścia do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Trwają debaty na temat charakteru członkostwa, czy Argentyna będzie się starać o dołączenie do wspólnoty jako pełnoprawny członek czy jako partner strategiczny”. Scaglione wyjaśnił, że decyzja w tej sprawie zależy również od tego, w jaki sposób będą postępować negocjacje z OECD. Jednocześnie podkreślił, że wspólnota wysłała już sześć misji do Argentyny.

 

Spotkania dwustronne

Wizyta argentyńskiego ministra Alfonso Prat-Gaya we Francji objęła również spotkania z ministrami z różnych krajów świata. W pierwszej kolejności, Prat Gay spotkał się z ministrem finansów Francji, Michelem Sapinem, z którym przeanalizował plan współpracy dwustronnej. Najistotniejsze kwestie, które zostały omówione podczas spotkania dotyczyły kooperacji gospodarczej między państwami, rewizji umowy z Klubem Paryskim oraz ratingu kredytowego COFACE (oficjalny ubezpieczyciel kredytów eksportowych Francji). Ministrowie zaakcentowali również temat automatycznej wymiany informacji podatkowych, która ma wejść w życie od stycznia 2017 r., a także poruszyli kwestię możliwości zawarcia umowy o wolnym handlu między Mercosur a Unią Europejską.

Następnie minister finansów Argentyny spotkał się z przedstawicielem USA ds. Handlu, Michaelem Fromanem. Politycy wymienili poglądy na temat zagadnień związanych z rozwojem w dziedzinie handlu, które zostały mówione podczas wizyty prezydenta Obamy w Buenos Aires w marcu 2016r.

Minister Prat Gay spotkał się również z Jasonem Furmanem, szefem Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu. Furman potwierdził zaproszenie dla Argentyny do integracji z Komitetem Polityki Gospodarczej OECD. Politycy wymienili też poglądy na temat gospodarki światowej.

Minister uczestniczył ponadto jako gość specjalny i mówca w Konferencji Ministerialnej OECD nt. Handlu i Inwestycji.