Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak kupić lub wynająć biuro czy apartament

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 11:40:22
argentyna, nieruchomości, prawo

W większości transakcji dotyczących kupowania domu czy biura uczestniczą wyspecjalizowane agencje nieruchomości, za usługi pobierają średnio 2-3 proc. wartości umowy.

 

 

Obcokrajowcy mają prawo do zakupu nieruchomości. Ale trzeba posiadać: DNI - argentyński dokument tożsamości (cudzoziemcy: argentyński dokument tożsamości dla obcokrajowców lub paszport); i CDI – kod identyfikacyjny, lub CUIL (numer identyfikacji podatkowej dla osób fizycznych), lub CUIT (numer identyfikacji podatkowej dla przedsiębiorstw). Kupujący nieruchomość muszą udowodnić pochodzenie środków na tę transakcję.

Akt notarialny sporządza notariusz wyznaczony przez kupującego nieruchomość.

Wynajem nieruchomości: standardowy kontrakt zawierany jest na dwa lata i obu stronom trudno jest się z niego wycofać. Niezbędna jest kaucja gwarancyjna i poręczyciel. Standardowa opłata dla agencji nieruchomości za pośrednictwo w wynajmie wynosi 5 proc. wartości kontraktu. Istnieją również kontrakty tymczasowe na tydzień, miesiąc lub rok (jest to inny rodzaj kontraktu, przewidziany min. dla obcokrajowców, którzy zamiast gwarancji płacą z góry część kosztów wynajmu).

W Argentynie gros transakcji na rynku nieruchomości zawieranych jest  w dolarach ze względu na niestabilność argentyńskiego peso.

Jak zauważa amerykański "New York Times", argentyński rynek nieruchomości w ostatnich latach spowolnił, znacznie zmalała też liczba transakcji. To wynik turbulencji gospodarczych, zwłaszcza na rynku walutowym.